Maści i inne leki na opryszczkę – na czym opiera się skuteczność ich działania?

Opryszczka to problem, który dotyka większość Polaków. Wystarczy spadek odporności czy przemarznięcie, by a ustach pojawił się bolesny i mało estetyczny wykwit. Z czasem owrzodzenie pęka i potrafi szpecić wygląd warg lub znajdującej się tuż obok nich skóry. Na szczęście są środki dostępne bez recepty lekarskiej, dzięki którym można przyśpieszyć leczenie opryszczki wargowej.


Maść na opryszczkę


Jednym z najpopularniejszych środków stosowanych w leczeniu opryszczki są maści zawierające w swoim składzie acyklowir lub denotywir, które wykazują silne działanie przeciwwirusowe – łagodzą swędzenie i pieczenie rany, a jednocześnie redukują sam obrzęk. Odpowiednio wczesne zastosowanie maści na opryszczkę może doprowadzić do całkowitego cofnięcia się objawów. Jeśli opryszczce nie towarzyszą żadne inne zmiany, nie ma celu stosowania maści z antybiotykami, które mogą wydłużać proces gojenia. Niestety, całkowite wyleczenie opryszczki wargowej jest niemożliwe. Zobacz: https://www.aptekagalen.pl/opryszczka-i-zajady


Doustne leki przeciwwirusowe


Podczas wyjątkowo uporczywych zmian, oprócz leczenia miejscowego lekarz może zalecić przyjmowanie doustnych preparatów przeciwwirusowych lub stosowania na rany specjalnych plastrów. Mają one postać płynu lub tabletek i są dostępne w każdej aptece. Najlepsze efekty leczenie przynosi wraz z pojawieniem się pierwszych objawów schorzenia – wówczas przyjmowanie leków może nie dopuścić do pęknięcia owrzodzenia. Ponieważ są to preparaty dostępne bez recepty, warto stosować się do zaleceń producenta w kwestii dawkowania czy możliwych interakcji z innymi lekami.