Pulsoksymetr – sprzęt potrzebny i w szpitalu, i w domu

Pulsoksymetr to urządzenie, które mierzy poziom natlenowania krwi, co jest standardem w opiece medycznej, nad pacjentami zarówno w szpitalach, jak i karetkach pogotowia. Dzięki prostemu mechanizmowi działania możliwy jest szybki odczyt. Ten sprzęt medyczny coraz częściej jest używany również w domach. 

Czym jest pulsoksymetr i jak działa

Pulsoksymetr to elektroniczne urządzenie, które mierzy nasycenie krwi tlenem. W fachowej nomenklaturze jest to nazywane saturacją. Kolejnym dodatkowym mierzonym przez pulsoksymetr parametrem jest tętno, czyli puls. To całkiem niepozornie wyglądające, niewielkie urządzenie, pracuje na zasadzie pulsoksymetrii, polegającej na emitowaniu światła, posiadającego różnej długości fale – czerwone i podczerwone.

Hemoglobina pochłania fale o różnym stopniu długości, w zależności od tego, czy transportuje oksyhemoglobinę, czy też pozbawiona jest tlenu. Wówczas mówi się o zredukowanej hemoglobinie. Na podstawie różnic w pochłanianiu przez hemoglobinę promieniowania, korzystając ze stałej absorpcji, urządzenie oblicza, w jakim stopniu hemoglobina nasycona jest tlenem, a wynik wskazywany w procentach. Pulsoksymetria wykorzystuje także obecność pulsującego sygnału, wytwarzanego w palcu przez krew tętniczą.

Kto i gdzie korzysta z pulsoksymetrów

pulsoksymetr

Pulsoksymetry znajdują zastosowanie głównie na salach operacyjnych, oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej terapii, jak również w karetkach pogotowia, w tym do monitorowania stanu pacjenta w przypadku wystąpienia nagłych trudności w oddychaniu oraz w trakcie oraz po ogólnym znieczuleniu. Szpitale zazwyczaj używają większych urządzeń niż „kieszonkowe” modele służące do badania utlenowania krwi nie tylko z samego palca, ale również z ucha.