Zdrowotne działanie świetlika lekarskiego

Świetlik lekarski to roślina, która w przyrodzie występuje na łąkach. Rośnie sobie dziko na obrzeżach lasów, czasami na torfowiskach. W szczególności, zioło to upodobało sobie tereny podmokłe. Wysokość świetlika sięga 50 cm – jest często zbierany przez miejscowych, a następnie przerabiany na nalewki lub sprzedawany do przemysłu. Ze świetlika powstają wspaniale środki pielęgnacyjne do skóry.

Kiedy należy zbierać świetlik?

Rośliny, z których można zrobić kosmetyki, zbierana jest w okresie kwitnienia, który przypada na czas od czerwca do września. Po zebraniu, należy dokładnie osuszyć ziele: w tym celu odstawia się je do przewiewnego miejsca. Najlepsze są pomieszczenia, do których nie ma dostępu żadna wilgoć i takie, w których temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza.

Flawanoidy zawarte w świetliku lekarskim

Drogocenne substancje leczniczo-pielęgnujące, zawarte w świetliku, skupiają się w flawanoidach. Są to głównie rutozyd, apidenina, a także chryzoeriol. Ciekawa jest również zawartość glikozydów irydoidowych w świetliku i są to: aukubina i katalpol. Dodatkowo, w skład świetlika wchodzą kwasy kawowe, a także kwas chlorogenowy oraz kumaryna. W zielu znajduje się też dość intensywna zawartość soli mineralnych: głównie magnez oraz mangan, ale znajduje się tam też sporo miedzi.

Dobroczynne właściwości świetlika lekarskiego

Na co działa świetlik lekarski? Szerokie zastosowanie znajduje się w okulistyce. W składzie wielu kosmetyków przeciwzapalnych, stosowanych przy niektórych schorzeniach oczu, znajdują się właśnie wodne wyciągi z tego zioła.
Jeśli mamy dobre źródło świetlika lekarskiego, rosnącego w miejscu oddalonym od ruchu samochodowego, warto robić sobie okłady z ziela na oczy. Znacznie poprawi się wówczas stan naszej skóry. Jednocześnie poczujemy odprężenie. Niektórzy nawet twierdzą, że przy długotrwałym stosowaniu poprawia się jakość widzenia.

Więcej na – https://evita.sklep.pl/pl/eyebright-swietlik-lekarski-430mg-100kaps.html