Balkonik do chodzenia — charakterystyka i wskazania

Istnieją różne formy zaopatrzenia ortopedycznego, które wspomagają procesu chodzenia. Do najpopularniejszych zaliczane są kule i balkoniki, jednak w ofercie wielu sklepów znajdują się także chodziki i laski. Balkoniki do chodzenia to ogromna pomoc w utrzymaniu prawidłowego postawy ciała, jednocześnie ułatwiają poruszanie się w sposób stabilny. 

Balkonik nie tylko dla seniora

Balkoniki do chodzenia często błędnie postrzegane są jako sprzęt przeznaczony dla osób starszych, które w wyniku zwyrodnień, chorób czy urazów mają problem z samodzielnym poruszaniem się w prawidłowy sposób. Oczywiście ten sprzęt ortopedyczny doskonale sprawdzi się u osób w różnym wieku, po operacjach, wypadkach czy nawet udarze. Balkoniki świetnie sprawdzają się przy rehabilitacji, ponieważ wspomagają wzmocnienie sprawności nóg i rąk, sprawdzają się jako pomoc przy wstawaniu z łóżka, czy nawet przemieszczaniu się w granicach mieszkania lub domu. Regularne używanie tego sprzętu pozwala na poprawę sprawności stabilności ciała. 

Balkonik do chodzenia – rodzaje

Prawidłowo dobrany balkonik do chodzenia musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dlatego duże znaczenie ma konsultacja lekarska, która pomoże w znalezieniu odpowiedniego modelu.

Do najpopularniejszych produktów zaliczamy:

Balkonik sztywny – doskonale sprawdzi się dla osób, które mają problem z utrzymaniem równowagi nie tylko w trakcie chodzenia, ale również stania. Na jego nóżkach znajdują się antypoślizgowe nakładki, stąd też osoba, dla której jest wybierany, powinna mieć sprawne ręce, by za każdym razem podnieść balkonik i przesłać dalej. Wykorzystywany jest w trakcie rehabilitacji u osób, u których zalecane jest wzmocnienie całego ciała.

Balkonik kroczący – to rozwiązanie, które sprawdzi się u osób, które potrzebują pomocy w przemieszczaniu się, jednocześnie nie mają zbyt dużo siły w rękach. Często poruszanie się z tego typu balkonikiem porównywane jest do jazdy ja rolkach. Usprawniają się mięśnie tułowia, ale także nóg i rąk, co poprawia ich elastyczność. Część z dostępnych modeli posiada konstrukcję, która w razie konieczności pozwala na usztywnienie całego balkonika.

Balkonik na kółkach – doskonale sprawdzi się dla osoby, która wymaga niewielkiego wsparcia w chodzeniu, a przede wszystkim nie ma żadnych problemów z utrzymaniem równowagi. Balkonik do chodzenia z kółkami to ułatwienie w poruszaniu się w domu, ale także w trakcie spacerów. Wykorzystywany jest zarówno do rehabilitacji, jak i jako pomocnik w codziennym poruszaniu się i wykonywaniu czynności w mieszkaniu. 

balkoniki do chodzenia

O czym należy pamiętać przy wyborze balkonika?

Balkonik do chodzenia doskonale sprawdza się w rehabilitacji, ale także jako pomoc w codziennym poruszaniu się między pomieszczeniami, czy na spacerze. Przy zapoznaniu się z ofertami sklepów warto pamiętać, by sprawdzić:

  • materiał wykonania, ponieważ od niego będzie zależało bezpieczeństwo, ale i trwałość samego balkonika
  • możliwość składania, gdyż czasami istnieje konieczność przewiezienia i należy zadbać o to, by zmieścił się do samochodu
  • rozmiar, ponieważ powinien być dopasowany do wysokości osoby użytkującej, bądź też musi posiadać regulowaną wysokość
  • gwarancja, zdarza się, że jakieś elementy ulegają zużyciu, czy wręcz zniszczeniu, dlatego należy zadbać o możliwość uzyskania naprawy w ramach gwarancji, czy dostępności serwisu

Decydując się zakup balkonika, warto sprawdzić na stronie NFZ informacje o tym, kto może wystawić zlecenie na refundację, co pozwoli na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy.