Jaki krem do rąk dla osób pracujących fizycznie?

Skóra dłoni jest jednym z najdelikatniejszych fragmentów skóry budującej organizm człowieka. To ona właśnie powinna podlegać wzmożonej ochronie. W wyniku codziennego funkcjonowania i narażenia na szkodliwe czynniki zewnętrzne skóra na rękach może się niszczyć. Sytuacją ekstremalną jest taki rodzaj pracy fizycznej, który bardzo negatywnie wpływa na dłonie, powodując konieczność ich regeneracji. Na szczęście wymyślono szereg kosmetyków, które są w stanie sobie poradzić z wieloma przypadłościami skórnymi.

Jakie czynniki najbardziej niszczą dłonie?

Ręce praktycznie przez cały czas narażone są na działanie uwarunkowań środowiskowych i atmosferycznych takich jak np. słońce, suche powietrze, wiatr, odczuwane zimno lub gorąco, etc. Nie da się uniknąć wszelkiego ryzyka, ale za sprawą stosowania kosmetyków można je zminimalizować. Szczególnie na skórę rąk powinny uważać osoby, które w swojej pracy mają do czynienia z substancjami chemicznymi, niebezpiecznymi i drażniącymi. Mogą to być detergenty, niektóre leki, związki chemiczne, substancje stosowane w kosmetologii, odpady toksyczne, cementy i materiały budowlane, zarówno w postaci stałej, jak i płynnej. Najczęściej problemy z rękoma mają przedstawiciele takich zawodów jak budowlańcy, osoby sprzątające, pracownicy placówek medycznych, aptek, salonów kosmetycznych, laboratoriów, stacji epidemiologicznych czy chemicy. Obowiązkowo w przypadku ryzyka należy zakładać rękawice ochronne, lecz nie zawsze przyniosą one spodziewany rezultat.

Najlepszy krem do rąk zniszczonych pracą

Kremy do rąk, na których pojawiają się bolesne otarcia, rany, zniszczenia spowodowane intensywnym działaniem manualnym lub kontaktem z substancją żrącą muszą przede wszystkim zapewniać optymalną regenerację. W pierwszej kolejności należy oczywiście wyleczyć otwarte rany, gdyż krem do rąk (tutaj) nie powinien być stosowany bezpośrednio na nie. Można użyć jodyny, wody utlenionej czy produktu do dezynfekcji rany. Niektóre kremy regenerujące dostępne na rynku mają za zadanie pomagać w zasklepianiu się ran. Dobrze jest też używać kremu ochronnego, który profilaktycznie zabezpieczy zwłaszcza wyjątkowo cienką skórę podatną na skaleczenia.

Na czym polega regeneracja i ochrona naskórka?

Kremy regeneracyjne i ochronne zawierają zazwyczaj w swoim składzie witaminę E, która przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry i zmniejsza skłonności do kolejnych podrażnień. Podobne działanie mają b-glukan i b-amyrina. Ważne są również kwasy omega – 3 i omega – 6, dzięki którym szybko i sprawnie regeneruje się warstwa hydrolipidowa skóry. Krem do rąk wykazuje zatem działanie dwutorowe. Z jednej strony odbudowuje zniszczony naskórek, z drugiej – zabezpiecza przed tworzeniem się nowych uszkodzeń.