Lecznicza dzika róża – 3 sposoby jej zastosowania

Zarówno owoce, jak i płatki kwiatów dzikiej róży mają wiele walorów. Jest ona aromatyczna, wspaniale smakuje i ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Można wyróżnić trzy najważniejsze sposoby leczenia dziką różą.

Owoce dzikiej róży to skarbnica witaminy C, jest jej tam aż do 40% więcej niż w cytrusach. Owoce dzikiej róży zaleca się stosować przy nadciśnieniu lub chorobach wątroby, ponieważ wykazują one działanie rozkurczowe i zwiększają odporność organizmu. Wspomnieć należy o tym, że owoce róży usuwają z organizmu wolne rodniki, które są powodem szybszego starzenia się.

Drugim sposobem leczenia jest olej z dzikiej róży. Zaliczany jest on do jednego z najcenniejszych olejków przy pielęgnacji wymagającej skóry, jaką jest skóra sucha, szorstka czy też dojrzała. Idealnie sprawdzi się też przy skórze wrażliwej i trądzikowej. Olej z dzikiej róży doskonale zmiękcza naskórek, czym zmniejsza suchość i szorstkość skóry, pomagając przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia.

Cenne są również płatki róży. Zawierają one duże ilości flawonoidów, a także olejku eterycznego znanego z właściwości uspokajających i relaksacyjnych. Płatki kwiatów dzikiej róży używa się głównie zewnętrznie, na poprawę cery lub choroby skóry. Woda różana uzyskana z płatków kwiatów to świetny kosmetyk do skóry twarzy.

Pomimo wielu właściwości, jakie posiada dzika róża, nadal mało osób wykorzystuje ją w celach leczniczych.