Odżywka do włosów – jaki wybór będzie właściwy?

Dobra odżywka do włosów to klucz do ich zdrowego wyglądu. Jest to kosmetyk, który stanowi idealne dopełnienie pielęgnacji i należy regularnie go stosować. Specjaliści zalecają używanie odżywki do włosów przy każdym myciu głowy. Czy to właściwy pomysł? Jak wybrać idealny produkt?

Jakie działanie ma odżywka do włosów?

Odżywka do włosów to preparat, który stosuje się z wielu względów. Oczywiście spełniają one funkcje odżywcze i dostarczają do włosów wielu ważnych składników. Ponadto ułatwiają rozczesywanie, sprawiają, że włosy stają się lekkie i uniesione. Jeśli istnieje potrzeba, właściwa odżywka nawilży włosy i doda oczekiwanego blasku. Te produkty potrafią zapobiegać elektryzowaniu się włosów.

Warto dodać, że odżywka wzmacnia włosy i zabezpiecza je przed negatywnymi czynnikami z zewnętrz. Regularne stosowanie odżywki dobrze wpływa na stan włosów i znacznie ułatwia oraz przyspiesza ich zapuszczanie.

Wybór odżywki do włosów

odżywka do włosów

Wybór jednej odżywki do włosów nie jest prosty, ponieważ najlepiej posiadać 3 różne odżywki! Należy zaznaczyć, że istnieją trzy rodzaje odżywek, które w zależności od potrzeb mają inny wpływ na włosy. Aby zachować równowagę PEH, należy używać trzech odżywek na zmianę. Należą do nich:

  • humektantowa — najczęściej stosowana odżywka, która ma działanie nawilżające. Skutecznie odbudowuje strukturę włosa. Po zastosowaniu tego preparatu włosy staną się nawilżone, gładkie i miłe w dotyku. Warto zaznaczyć, że humektanty to substancje dobre dla skóry głowy i nawilżają ja oraz chronią przed utratą wody ze skóry, oraz włosów.
  • proteinowa — proteiny to coś, co warto zastosować, kiedy włosy są zbyt ciężkie. Po zastosowaniu odżywki proteinowej włosy powinny odzyskać objętość i piękny blask. Dodatkowo ta odżywka wypełnia ubytki we włosach i pozytywnie wpływa na ich stan. 
  • emolientowa — to odżywka, która świetnie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy potrzebne jest obciążenie. Emolienty to oleje, które opanują niesforne, elektryzujące się włosy, a dodatkowo właściwie odżywią marne kosmyki. Skutecznie nawilżą włosy i sprawią, że przestaną być szorstkie w dotyku.

Jak dobierać odżywki?

Odżywki należy dobierać odpowiednio do stanu włosów. Warto obserwować ich wygląd oraz strukturę, dzięki temu znacznie łatwiej będzie oszacować, której odżywki warto użyć. Dobrze jest je mieszać ze sobą i pamiętać, że dopiero wszystkie razem tworzą właściwą całość, która dobrze zadziała na włosy. 

Odżywka do włosów (dostępna tutaj) powinna być dobierana do pogody na zewnątrz. Humektanty najlepiej sprawdzają się przy średnich temperaturach.