Orteza kolana (zwana inaczej stabilizatorem) przydaje się przede wszystkim w przypadku urazu lub przeprowadzonej operacji chirurgicznej, która obejmuje staw kolanowy. Można ją nosić również profilaktycznie, by w razie potrzeby wspierała kolano podczas różnych wydarzeń.
Czym jest orteza na kolano i jakie są jej rodzaje?
Jest to sprzęt medyczny, który służy między innymi do usztywnienia, stabilizacji oraz odciążenia stawu kolanowego, dlatego dobór ortezy na kolano powinien być dobrany w zależności od urazu, zabiegu chirurgicznego lub rehabilitacji. Dzięki prawidłowo wybranej ortezie kolana można złagodzić obrzęki oraz opuchliznę, a także zachować kontrolę nad ruchomością stawu bez względu na okoliczności. Ogólnie pełnią one funkcję leczniczą, profilaktyczną i korekcyjną, dlatego właśnie to lekarz musi stwierdzić która będzie najodpowiedniejszym wyborem dla danego przypadku.
W kwestii wyboru można zdecydować się na takie rodzaje jak:
- elastyczny stabilizator – wykonywany jest zwykle z dzianiny, neoprenu lub elastycznego materiału, dzięki czemu jest lekki, opinający, a dodatkowo w żadnym stopniu nie ogranicza ruchu. Ten miękki rodzaj stosuje się w przypadku naciągnięcia, skręcenia oraz choroby zwyrodnieniowej. Niektóre modele posiadają otwór na rzepkę, by jeszcze lepiej zabezpieczyć kolano.
- półsztywny stabilizator – mimo że wykonany jest z elastycznego materiału posiada również metalowe elementy, np. fiszbiny, szyny czy pręty. Zwykle jest on stosowany podczas zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, częściowego uszkodzenia wiązadeł, a także RZS (reumatoidalne zapalnie stawów).
- sztywny stabilizator – wykonany jest z włókna szklanego, węglowego, aluminium oraz pianki, przy czym posiada szyny i zegary. Te ortezy umożliwiają regulację kąta zgięcia, co nie pozwala na wykonywanie ruchów, które mogłyby zaszkodzić. Wśród wskazań znajdują się wszelkie uszkodzenia wiązadeł krzyżowych i pobocznych, długotrwała rehabilitacja, niestabilność stawu oraz zabiegi w obrębie stawu kolanowego.
Jak dobrać odpowiednią ortezę na kolano?
Wybór odpowiedniej ortezy kolana jest bardzo ważny, dlatego podjęcie decyzji powinno być konsultowane ze specjalistą, który prawidłowo ją dobierze w zależności od rodzaju urazu, aktywności oraz funkcji, które ma pełnić. Musi być ona idealnie dopasowana pod wieloma aspektami, ponieważ w przeciwnym razie może powodować dyskomfort, otarcia, obrzęki, a nawet doprowadzić do zapalenia żył.
W niektórych przypadkach zaleceniem może być stabilizator sportowy lub opaska uciskowa, które zwykle są stosowane kiedy stan nie jest aż tak poważny i nie ma konieczności zastosowania innego rodzaju. Ceny produktów są różne, gdyż różnią się przede wszystkim rodzajem. materiałem oraz jakością wykonania. Im lżejsza orteza, tym cena prawdopodobnie będzie niższa ze względu na mniej dodatków zawartych w niej. Mimo to kiedy chodzi o zdrowie, lepiej wybrać ten produkt, który najlepiej spełni oczekiwania i pozwoli szybko wrócić do zdrowia.