Yerba Mate- zdrowy zamiennik kawy

Yerba Mate to zioło znane wielu osobom choćby ze słyszenia . W Polsce od lat zdobywa coraz większa popularność. Czym jest herbata Yerba Mate? Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Prosto z Ameryki Południowej

Yerba Mate to herbata z ostrokrzewu paragwajskiego, popularnej rośliny, powszechnie rosnącej w Ameryce Południowej. Wysuszone i pokruszone części tej rośliny z powodzeniem można zaparzać i pić. Dobroczynne właściwości tej herbaty są bardzo różne. Dzięki temu, że w swoim składzie ostrokrzew paragwajski ma kofeinę, nazywaną też mateiną, herbatą Yerba Mate można zastąpić kawę. Podobnie jak ona, popularna yerba ma bowiem właściwości pobudzające. To jednak nie jedyna zaleta tego naparu.

Bogata w witaminy i mikroelementy

Herbata Yerba Mate ze sklepu w swoim składzie ma szereg ważnych dla organizmu witamin. Można tu wymienić choćby witaminy A,B,C i E. Zawiera także szereg mikroelementów i składników mineralnych. jest bogata w wapń a także żelazo, mangan selen czy potas. Bardzo dużo jest w niej także fenoli i bioflawonidów, dzięki czemu posiada właściwości antyoksydacyjne. Zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów, jak również chorób płuc i układu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest także działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne.

Składniki zawarte w tej roślinie działają także moczopędnie oraz bardzo pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Bez wątpienia więc Yerba Mate można polecić praktycznie każdemu. Podobnie jak w przypadku kawy, nie należy jej jednak podawać dzieciom i kobietom w ciąży.

Gdzie kupić Yerba Mate?

W wielu sklepach można kupić ekspresowe herbatki Yerba Mate, jednak o wiele lepszym pomysłem jest zakup samej herbaty w formie suszu i zaparzenie go w specyficznym naczyniu zwanym matero lub tykwa. Suszem wypełnia się nawet 1/3 naczynia i zalewa gorącą ale nie wrzącą wodą. Gorącą wodę można dolewać wielokrotnie.

Dobry sklep z Yerba Mate, to miejsce, gdzie można nabyć różne rodzaje tego typu herbat. Przykładem są klasyczne bez domieszek oraz z dodatkami, które zmieniają smak lub aromat, Każdy więc znajdzie w takim miejscu taką Yerba Mate, która smakuje mu najlepiej. Cena zakupu jest bardzo atrakcyjna, w przeliczeniu bowiem Yerba Mate jest tańsza od kawy. Szeroki wybór tych herbat jest też w sklepach zielarskich, a także w sklepach internetowych.