Obrzęki ciała, stan zapalny pęcherza lub chęć przeprowadzenia detoksu organizmu – po moczopędne zioła sięga się z różnych powodów. Potrafią pomóc złagodzić wiele dolegliwości w prosty i szybki sposób. Jakie zioła posiadają zdrowotne właściwości? Kiedy należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu?
W czym może pomóc stosowanie środków moczopędnych?
Wiele mówi się o produktach moczopędnych, które pozytywnie wpływają na zdrowie. W czym dokładnie jednak pomagają? Jednym z częstszych schorzeń, przy którym sięga się po tzw. herbatki moczopędne, jest występowanie obrzęków ciała. Takie preparaty są doceniane szczególnie przez kobiety, które nierzadko borykają się z tzw. okresowym przybieraniem na wadze z powodu nagromadzenia wody w organizmie. Najczęściej wiąże się to z cyklem miesiączkowym lub poważniejszymi zaburzeniami hormonalnymi. Zioła moczopędne (zobacz) przydają się również w łagodzeniu objawów zapalenia pęcherza lub stanów zapalnych dróg moczowych, a także podczas stosowania diet redukcyjnych.
Co oprócz pokrzywy ma działanie moczopędne?
Nie ma co ukrywać – najpopularniejszym zielem o właściwościach moczopędnych jest pokrzywa. Jest to roślina dostępna niemal w każdym sklepie spożywczym w formie herbatek ekspresowych. Co można wybrać, jeśli nie przepada się za smakiem liści pokrzywy? W zielarniach można znaleźć m.in. mniszek lekarski, nawłoć, skrzyp polny, lubczyk, bez czarny i wiele więcej. Przygotowywanie naparów, łykanie tabletek lub przyjmowanie kilku kropel nalewek pozwala skutecznie wpłynąć na częstotliwość oddawania moczu.
Czy zioła mogą być niebezpieczne?
Wymienione zioła moczopędne są naturalnymi specyfikami, które w większości przypadków nie powodują występowania skutków ubocznych. Przy ich stosowaniu warto jednak pamiętać, by nie łączyć ich z innymi lekami, a także nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety ciężarne oraz karmiące, a także osoby, u których wystąpiła reakcja alergiczna. W takim przypadku najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.