Jak obchodzić się z chorym na wózku inwalidzkim?

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi ruchowo to trudne i odpowiedzialne zadanie. Nie wystarczy być zaangażowanym, cierpliwym i troskliwym, trzeba jeszcze znać kilka ważnych zasad, aby nie zrobić krzywdy pacjentowi na wózku ani sobie, a także wiedzieć, jakiego sprzętu medycznego należy zawsze używać w takiej sytuacji” przed twoimi oczami”. Właściwa opieka nad osobami niepełnosprawnymi to z jednej strony umiejętna psychoterapia pacjenta, z drugiej dobra znajomość technologii.

Opieka nad osobą niepełnosprawną na wózku inwalidzkim – zasady postępowania

> Im bardziej samodzielny i niezależny jest pacjent na wózku inwalidzkim, tym lepiej dla niego.

> Czynności, które osoba niepełnosprawna jest w stanie wykonać, nie mogą być wykonywane w imieniu osoby niepełnosprawnej.

> Konieczne jest poinformowanie pacjenta o wykonywanych czynnościach, uzyskanie jego zgody i poproszenie o współpracę.

> Nie podejmuj się zadań, których nie możesz (dobrze) wykonać.

Mobile Disabled – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Podczas przemieszczania, a nawet podnoszenia osoby niepełnosprawnej, zawsze należy mieć ugięte kolana i całkowicie proste plecy, aby uniknąć przeciążenia kręgosłupa. W tym przypadku pomocne jest również rozstawienie stóp, aby ciężar, który podnosisz, był równomiernie rozłożony.

  • Podczas takich czynności nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, skręcać tułowia ani pochylać się na boki, gdyż grozi to urazem kręgosłupa, nadwyrężeniem mięśni lub ścięgien.
  • Im mniejsza odległość między personelem pielęgniarskim a salą pacjenta, tym łatwiej jest przenosić lub podnosić pacjenta, a dolna część ciała (biodra i kolana) w naturalny sposób wykonuje pracę, a nie górna część kręgosłupa, który jest najbardziej podatny na kontuzje.
  • Podczas przenoszenia pacjenta należy zadbać o to, aby pokonywane odległości były jak najkrótsze i pamiętać, że najbezpieczniejszą metodą jest przemieszczanie się tyłem do siebie, co minimalizuje ryzyko potknięcia się lub upadku. Wcześniej musisz upewnić się, że nie ma żadnych przeszkód na drodze z pacjentem.
  • Jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, należy poprosić go o współpracę przy wykonywaniu opisanych tu czynności. Pacjent może np. przytulić opiekuna w pasie lub chwycić go za ramiona, co ułatwia różnego rodzaju manipulacje i dodatkowo aktywizuje pacjenta.
  • Czynności związane ze zmianą pozycji ciała lub przesiadaniem się z wózka inwalidzkiego na łóżko (i odwrotnie) muszą być wykonywane sprawnie i precyzyjnie dla bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Konieczna jest również delikatność, na przykład ze względu na szczególnie wrażliwe lub bolesne okolice Pacjenta. 
wózek inwalidzki

Istnieje wiele technik „jeden na jednego”

(przed erą nowoczesnych urządzeń medycznych), z którymi stosunkowo skutecznie (choć na krótką metę) można sobie poradzić samodzielnie, na przykład przeniesienie osoby niepełnosprawnej na wózek inwalidzki lub Najlepsza praktyka, zwłaszcza z dostępnym dziś na rynku specjalistycznym sprzętem do przenoszenia pacjentów, jest odpowiedzią na te problemy i zapewnia bezpieczeństwo pacjentów i ich opiekunów oraz pozwala w większości przypadków na skuteczne i praktycznie bez wysiłkowe usuwanie niepełnosprawności. z łatwością zmienia pozycję ciała.