Walka z dolegliwościami stóp może być bardzo trudna, a czasem nawet frustrująca. Osoby cierpiące na różnego rodzaju urazy, dysfunkcje stóp czy inne chorzenia z powodu bólu mają problem nawet w codziennym funkcjonowaniu. Istnieją jednak różne rozwiązania, które mogą zmniejszyć lub wyeliminować ból. Jednym z nich jest orteza na stopę. Jak działa i czy warto zdecydować się na jej zakup?
Czym jest orteza na stopę?
Orteza na stopę to rodzaj stabilizatora, który służy do stabilizacji oraz ochrony stopy. To specjalistyczny aparat ortopedyczny, który charakteryzuje się dużą skutecznością oraz jest polecany przez specjalistów.
Jest to rodzaj opatrunku lub wkładki, którą nosi się wewnątrz buta, aby zapewnić stopie prawidłowe funkcjonowanie — wspiera stopę oraz poprawia biomechanikę chodu.
Ortezy dostępne są w różnych wariantach. Można je nabyć np. w formie sztywnych stabilizatorów, pasków czy elastycznych wkładek. Wybór zależy od zaleceń specjalistów, ale można je także dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dla kogo przeznaczona jest orteza na stopę?
Ortezy na stopy zaleca się nosić osobom, które nabawiły się skręcenia, zwichnięcia, złamania kości czy zerwania wiązadeł. Przeznaczone są dla osób z różnorodnymi problemami zdrowotnymi dotyczącymi stóp.
Są one szczególnie pomocne w przypadku takich schorzeń jak: paluch koślawy, ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, płaskostopie, skręcenia stawów, zapalenie stawów skokowych i inne urazy czy dysfunkcje stóp.
Najbardziej narażone na takie dolegliwości są osoby aktywne sportowe. Narażają oni bowiem stopy na duże przeciążenia, dlatego noszenie ortezy na stopie może zapewniać dodatkową ochronę i stabilizację. Przykładowe ortezy na stopę możesz znaleźć – Tutaj.
Orteza na stopę — jakie są korzyści?
Noszenie ortezy na stopę niesie za sobą korzyści dla zdrowia, m.in.:
- Redukuje ból — zapewnia wsparcie oraz stabilizację stawów, prowadzi to do zmniejszenia bólu związanego z różnymi schorzeniami i urazami stóp.
- Unieruchomia staw stopy — stanowi jego dodatkowe wzmocnienie, może być także wykorzystywane w celach profilaktycznych.
- Poprawa stabilność — wspiera i kontroluje ruch stawów, przez co pomaga poprawić stabilność podczas chodzenia, biegania lub wykonywania innych aktywności.
- Koryguje wady postawy — jest pomocna zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego ustawienia stóp (płaskostopie czy paluch koślawy).
- Przyspiesza rehabilitację — jest to szczególnie ważne zwłaszcza po urazach czy operacjach stóp.
- Zapobiega dalszym urazom — to ważne przede wszystkim dla osób aktywnych ruchowo. Ortezy na stopę można stosować prewencyjnie w celu zapobiegania przyszłym urazom.
Orteza na stopę — stabilizacja i ochrona
Orteza na stopę może być cennym narzędziem w walce z dolegliwościami stóp. Jej odpowiednie dopasowanie i zastosowanie może przynieść ulgę w bólu, poprawić stabilność, a także przywrócić sprawność. Idealnie sprawdzi się zwłaszcza podczas urazów stopy czy po ściągnięciu gipsu.
Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego przed zastosowaniem ortezy na stopę zawsze warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem specjalistą.