Stabilizator na kręgosłup — stosowanie, wskazówki dotyczące wyboru

Stabilizator na kręgosłup to specjalny pas, który składa się z mocnej tkaniny, usztywniających żeber i elastycznych taśm ściągających. Ten produkt ortopedyczny stosowany jest w przypadku chorób kręgosłupa, jego deformacji i skrzywień, a także po urazach i operacjach na kręgosłupie.

Historia

stabilizator na kręgosłup

Przez długi czas stabilizator na kręgosłup uważany był za wyłącznie kobiecy element ubioru, choć jego historia sięga początków medycyny.

Już w IV lub V wieku p.n.e. za czasów starożytnego greckiego lekarza i filozofa Hipokratesa, uzdrowiciele stworzyli specjalne urządzenia do mocowania uszkodzonych części kręgosłupa, które w dalekim stopniu przypominały współczesne gorsety. Znacznie później, w średniowieczu, uzdrowiciele zaczęli tworzyć metalowe aparaty ortodontyczne. Choć spełniały one swoją funkcję prawidłowo, były bardzo ciężkie i powodowały znaczny dyskomfort pacjentów podczas ich używania.

Wraz z rozwojem technologii stabilizatory kręgosłupowe są stale udoskonalane, stają się lżejsze, praktyczniejsze i bardziej funkcjonalne. Istnieje duża liczba typów i rodzajów gorsetów. W naszym artykule przyglądamy się niektórym z nich.

Stosowanie stabilizatorów

Stabilizator na kręgosłup, w zależności od jego rodzaju i stopnia sztywności, może być stosowany do:

  • Eliminacji lub zmniejszenia bólu związanego z chorobami, urazami lub po operacji kręgosłupa;
  • Odciążenia lub stabilizacji chorego segmentu kręgosłupa;
  • Zapobiegania zaostrzeniu choroby lub zaostrzeniu patologii przy wykonywaniu niektórych czynności zawodowych, uprawianiu sportu i innych czynności fizycznych;
  • Korekcji zaburzeń postawy, skolioz i innych deformacji kręgosłupa;
  • Ze względu na obszar zastosowania aparaty ortopedyczne dzieli się na szyjne, piersiowe, piersiowo-lędźwiowe, lędźwiowe i lędźwiowo-krzyżowe.

Rodzaje

W zależności od charakteru patologii kręgosłupa można stosować stabilizatory twarde, półsztywne lub lekkie.

  • Sztywny stabilizator na kręgosłup służy do silnego umocowania chorej części kręgosłupa. Najczęściej takie aparaty stosuje się po urazach, operacjach, przy złamaniach kompresyjnych kręgosłupa, w ostrym zespole bólowym i niektórych innych schorzeniach.
  • Stabilizator półsztywny stosowany jest głównie przy występowaniu zespołu bólowego spowodowanego takimi patologiami kręgosłupa jak osteochondroza, przepukliny międzykręgowe, spondyloartroza, wady rozwojowe kręgosłupa i spondyloza. Ten rodzaj gorsetu stosowany jest również w zawodach związanych z dużym obciążeniem kręgosłupa, w celu ochrony przed uszkodzeniami i urazami.
  • Orteza typu lekkiego lub rozgrzewającego służy głównie do ochrony przed hipotermią, lub do lekkiego unieruchomienia w przypadku lekkiego nadwyrężenia.

W przypadku zaburzeń postawy, skrzywień i deformacji kręgosłupa, w zależności od stadium choroby i nasilenia objawów klinicznych, można stosować aparaty ortopedyczne o różnym stopniu sztywności.

Sztywność gorsetu zależy od użytych materiałów i ilości żeber usztywniających. Różne modele aparatów na kręgosłup mogą mieć metalowe lub plastikowe usztywnienia.

Wybór ortezy ortopedycznej to bardzo odpowiedzialne i poważne zadanie dla lekarza. Tylko lekarz na podstawie wszystkich informacji o stanie zdrowia pacjenta, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne cechy charakterystyczne, rozpoznanie, stopień zaawansowania i nasilenie objawów, może określić, jaki gorset jest konieczny w danym przypadku.